- Мнения: 2
- Thank you received: 0
Забележка
The forum is in read only mode.
Намален слух при дете
- svetla_ilcheva
-
COM_KUNENA_TOPIC_AUTHOR
- COM_KUNENA_OFFLINE
- COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK1
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_LESS
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_MORE
01 Апр 2011 10:22 #1
от svetla_ilcheva
svetla_ilcheva COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED Намален слух при дете
Здравейте!
Преди около половин година забелязах, че синът ми, който е на 3 години, има проблем с дясното ухо. Когато му казвам нещо на ухо, той не реагира или казва, че не чува. Ходихме на преглед в Ст.Загора при д-р Руев. Той ни направи аудиометрично изследване на слуха на детето и каза, че имал хлътнали тъпанчета. Не било сташно,защото бил обратим процес. Писа ни противоалергични капки, но подобрение нямаше. При следващото ни посещение при него, без да ни обяснява нищо, ни заяви, че трябва да вади трета сливица. Уплаших се и реших да отидем и при друг специалист. Февруари месец отидохме при д-р Котов в Сливен. Той прегледа детето и каза, че няма голяма трета сливица, но най- вероятно тя расте настрани и запушва Евстахиевите тръби. От там се спира притока на кислород в ушите, те се пълнят с течност в следствие на което детето не чува. Това което трябвало да се направи е да се пробият тъпанчетата, да се сложат макарки и да се махне сливицата. Това ми звучи много страшно. За това искам да се консултирам и с Вас. Ако евентуално само се махне третата сливица, то няма ли да се възстанови слуха на детето? Защо трябва и да се пробиват тъпанчетата? Какво мислите за безкръвното премахване на третата сливица?
Ако е възможно да ни препоръчате друг специалист, който може да посетим в Ст.Загора.(За сега съм се насочила към д-р Ат. Стефанов в Университетска болница)
Благодаря Ви предварително!
Преди около половин година забелязах, че синът ми, който е на 3 години, има проблем с дясното ухо. Когато му казвам нещо на ухо, той не реагира или казва, че не чува. Ходихме на преглед в Ст.Загора при д-р Руев. Той ни направи аудиометрично изследване на слуха на детето и каза, че имал хлътнали тъпанчета. Не било сташно,защото бил обратим процес. Писа ни противоалергични капки, но подобрение нямаше. При следващото ни посещение при него, без да ни обяснява нищо, ни заяви, че трябва да вади трета сливица. Уплаших се и реших да отидем и при друг специалист. Февруари месец отидохме при д-р Котов в Сливен. Той прегледа детето и каза, че няма голяма трета сливица, но най- вероятно тя расте настрани и запушва Евстахиевите тръби. От там се спира притока на кислород в ушите, те се пълнят с течност в следствие на което детето не чува. Това което трябвало да се направи е да се пробият тъпанчетата, да се сложат макарки и да се махне сливицата. Това ми звучи много страшно. За това искам да се консултирам и с Вас. Ако евентуално само се махне третата сливица, то няма ли да се възстанови слуха на детето? Защо трябва и да се пробиват тъпанчетата? Какво мислите за безкръвното премахване на третата сливица?
Ако е възможно да ни препоръчате друг специалист, който може да посетим в Ст.Загора.(За сега съм се насочила към д-р Ат. Стефанов в Университетска болница)
Благодаря Ви предварително!
- д-р Георгиев
-
- Посетител
01 Апр 2011 13:59 #2
от д-р Георгиев
Re: Намален слух при дете
Здравейте,
Темата е твърде деликатна, за да дам каквито и да е конкретни съвети. Но вероятно, ако има натрупана течност и насложена инфекция (или съмнение за такава) в тъпанчевата кухина, може да се наложи пробиване на тъпанчето, която е лека процедура, като в рамките на няколко седмици и при липса на усложнения тъпанчето се възстановява напълно.
Премахването на третата сливица също трябва пак да стане по преценка на лекаря след щателен преглед и изследвания, които да диагностицират причината за проблема. Консултацията с друг специалист никога не е излишна, но се постарайте да го запитате въпросите, които Ви измъчват.
И не се притеснявайте, нещата са решими.
Темата е твърде деликатна, за да дам каквито и да е конкретни съвети. Но вероятно, ако има натрупана течност и насложена инфекция (или съмнение за такава) в тъпанчевата кухина, може да се наложи пробиване на тъпанчето, която е лека процедура, като в рамките на няколко седмици и при липса на усложнения тъпанчето се възстановява напълно.
Премахването на третата сливица също трябва пак да стане по преценка на лекаря след щателен преглед и изследвания, които да диагностицират причината за проблема. Консултацията с друг специалист никога не е излишна, но се постарайте да го запитате въпросите, които Ви измъчват.
И не се притеснявайте, нещата са решими.
- svetla_ilcheva
-
COM_KUNENA_TOPIC_AUTHOR
- COM_KUNENA_OFFLINE
- COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK1
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_LESS
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_MORE
- Мнения: 2
- Thank you received: 0
- Елица
-
- COM_KUNENA_OFFLINE
- COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK1
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_LESS
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_MORE
- Мнения: 4
- Thank you received: 0
25 Окт 2011 19:13 - 25 Окт 2011 19:17 #4
от Елица
Отговор: Намален слух при дете
Здравейте, синът ми е на 13г. и също се оплаква от намален слух. Когато беше на 3г. и на 4г. имаше възпаление на ушите (пукаха му тъпанчетата 5 пъти). Сега му направихме аудиограма и се установи 50% загуба на слуха на лявото ухо. Преглед на ухото не му беше направен и нямаме обяснение за причините довели до намаляване на слуха, но има препоръка за скенер с контраст или ЯМР на задна черепна яма в дясно ухо. Как е по-добре да продължим – първо невролог и скенер, а след това УНГ или обратно. Има ли значение при какъв УНГ специалист ще отидем – детски, за възрастни или някакъв тясно спеализиран?
Благодаря Ви предварително!
Благодаря Ви предварително!
Last edit: 25 Окт 2011 19:17 от Елица. Причина: редакция
- Vasilec
-
- COM_KUNENA_OFFLINE
- COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK6
26 Окт 2011 10:43 #5
от Vasilec
Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.
Sport Medicine
Любознателен студент по медицина 6 курс.
Отговор: Намален слух при дете
Здравейте, Елица,
Вероятно, щом не са му направили щателно изследване на ухото, са заключили, че намалението на слуха е от приемен тип, добре е да се консултирате с невролог все пак и вече, ако изникнат въпроси - скенер или детски УНГ.
Щом се отнася до УНГ, щом детето е на 13 години, не виждам причина и УНГ специалист за възрастни.
Успех!
Вероятно, щом не са му направили щателно изследване на ухото, са заключили, че намалението на слуха е от приемен тип, добре е да се консултирате с невролог все пак и вече, ако изникнат въпроси - скенер или детски УНГ.
Щом се отнася до УНГ, щом детето е на 13 години, не виждам причина и УНГ специалист за възрастни.
Успех!
Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.
Sport Medicine
Любознателен студент по медицина 6 курс.
- Елица
-
- COM_KUNENA_OFFLINE
- COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK1
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_LESS
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_MORE
- Мнения: 4
- Thank you received: 0
27 Окт 2011 17:08 #6
от Елица
Отговор: Намален слух при дете
Благодаря за отговора,
Какво означава "намаление на слуха е от приемен тип"? Прочетох, че причини за намалението на слуха могат да бъдат - възпаление на ухото, запушване с ушна кал, възпаление на слуховия нерв и др., ако въздушната и костна проводимост на ухото са еднакви - това може ли да отхвърли част от възможните причини?
Какво означава "намаление на слуха е от приемен тип"? Прочетох, че причини за намалението на слуха могат да бъдат - възпаление на ухото, запушване с ушна кал, възпаление на слуховия нерв и др., ако въздушната и костна проводимост на ухото са еднакви - това може ли да отхвърли част от възможните причини?
- Petyr
-
- COM_KUNENA_OFFLINE
- COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK4
27 Окт 2011 17:18 #7
от Petyr
Горд студент по медицина.
Отговор: Намален слух при дете
Здравейте, искам да уточня, че мнението на колегата Vasilec, както и моето в случая, е в рамките на предполагаемото, тъй като информацията до момента е твърде оскъдна. Трудно може да гадаем какъв тип е нарушението на слуха без да сме видели аудиограмата, а дори и тогава остават съмнения.
Горд студент по медицина.
COM_KUNENA_THANKYOU: Елица
- Vasilec
-
- COM_KUNENA_OFFLINE
- COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK6
27 Окт 2011 20:36 #8
от Vasilec
Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.
Sport Medicine
Любознателен студент по медицина 6 курс.
Отговор: Намален слух при дете
Да, може при намаление на слуха от проводен тип (като възпаление на външното и средното ухо, запушване с ушна кал) се намалява намалена въздушна и запазена костна. В случая вероятно се касае от приемен тип.
Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.
Sport Medicine
Любознателен студент по медицина 6 курс.
COM_KUNENA_THANKYOU: Елица
- Елица
-
- COM_KUNENA_OFFLINE
- COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK1
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_LESS
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_MORE
- Мнения: 4
- Thank you received: 0
28 Окт 2011 19:31 - 29 Окт 2011 07:38 #9
от Елица
Отговор: Намален слух при дете
Благодаря и на двамата за бързите и ясни отговори. Много ми помогнахте да наредя пъзела и да си формулирам въпросите преди новия преглед. Днес, следобяд бяхме при друг доктор и той ни постави същата диагноза - възпаление на ушният нерв. Този път имаме: преглед на уши (няма ушна кал и възпаление), гърло, нос, почисти евстахиевата тръба, нова аудиограма (без разлика) и много обяснения. Сега, остава да направиме скенер (без много лоши мисли, за всеки случай) и да се помъчиме с някакво лечение, въпреки, че ни обясниха за минималния шанс. Оказа се, че тази диагноза ни е поставена и от първата лекарка, но ние не сме разбрали (в документа с неясен почерк пише"N.N.ac sin").
Вече сме спокойни с малкият ни проблем. Благодя Ви!!
За информация - аудиограмата е такава: от 250Hz до 1000Hz -20dB; 2000Hz - 80dB; 4000Hz - 110dB. Въздушна и костна проводимост съвпадат. Втората аудиограма е почти същата.
Вече сме спокойни с малкият ни проблем. Благодя Ви!!
За информация - аудиограмата е такава: от 250Hz до 1000Hz -20dB; 2000Hz - 80dB; 4000Hz - 110dB. Въздушна и костна проводимост съвпадат. Втората аудиограма е почти същата.
Last edit: 29 Окт 2011 07:38 от Елица. Причина: грашка
- Profenid
-
- COM_KUNENA_OFFLINE
- COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK1
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_LESS
COM_KUNENA_USER_PROFILE_BUTTON_LABEL_MORE
- Мнения: 1
- Thank you received: 1
29 Окт 2011 02:12 #10
от Profenid
Отговор: Намален слух при дете
Само от една аудиограма не може да се заключи дали звукоприемното спадане на слуха е от неврит на слуховия нерв (както е обичайно да се твърди от "специалистите"), от увреждане на вътрешното ухо (както е най-често) или други проблеми.
Важно е да се направи компютърна томография с висока разделителна способност (милиметър и по-малко) само на ушите и вътрешния слухов канал. Ако не ви предлагат подобна възможност само ще "отчитате дейност" и излишно ще облъчвате детето.
Важно е да се направи компютърна томография с висока разделителна способност (милиметър и по-малко) само на ушите и вътрешния слухов канал. Ако не ви предлагат подобна възможност само ще "отчитате дейност" и излишно ще облъчвате детето.
COM_KUNENA_THANKYOU: Елица
Модератори: д-р Георгиев