Деменция
Деменцията е неврологичен синдром, който се характеризира с упадък на когнитивните функции (умствени, познавателни способности) до такава степен, че човек не може нормално да изпълнява обичайните си ежедневни дейности и задължения.
Деменцията почти винаги започва с загуба на краткосрочната памет, а след това се развиват нарушения в още една или няколко когнитивни функции. Буквалният превод на думата деменция от латински означава „без ум” (лат. Dementia).
Деменциите могат да настъпят остро, напр. след травма, инфекции, мозъчен инсулт и др., но по-често те са в резултат на хронични и прогресиращи заболявания, водещи до пълна инвалидизация на болния.
Съдържание: |
4. Заболявания протичащи с деменция |
Какво представляват когнитивните функции?
Когнитивните функции са свързани с възприемането, обработката и осъзнаването на информацията в мозъка и включват следните процеси:
- Памет и заучаване
- Мисловна дейност и изпълнение на сложни, комплексни задачи (екзекутивни функции)
- Концентрация и запазване на вниманието
- Способност за планиране и контрол над собствените си действия
- Разпознаване на предмети и хора и преценка на разстоянията
- Разбиране и използване на речта
Деменцията се дефинира като силно разстройство или загуба на паметта и още една или няколко от изброените по-горе когнитивни функции. Този упадък на познавателните функции възпрепятства извършването на обичайните ежедневни дейности от болния.
Статистически данни за деменцията
С увеличаването на средната продължителност на живота проучванията в областта на деменциите придобиха изключително голямо значение. Това е така, защото се увеличи значително процентът на възрастното население, а заболяемостта нараства заедно с възрастта. Смята се, че между 65 и 80 годишна възраст страдат от деменция около 5%-8% от населението, а този процент след 80 годишна възраст скача на повече от 30.
Ето защо тези заболявания са с голяма медико-социална значимост и оказват силно негативен ефект върху съвременното общество.
Болест на Алцхаймер е причина за възникване на около 50-55% от деменциите след 65-годишна възраст. За сравнение като втора причина за деменция се счита мозъчно-съдовата болест с относителен дял 15%.
Причините за деменция могат да бъдат от различно естество – съдови, инфекции, травми, интоксикации, тумори, генетични, метаболитни и др. Съществуват обаче голям брой деменции, които нямат конкретен причинител, като болест на Алцхаймер. Тези заболявания се наричат дегенеративни и са най-честата причина за деменция, особено сред по-възрастната част на населението.
Заболявания, протичащи с деменции
1. Деменция в резултат на дегенеративни заболявания:
1.1. Болест на Алцхаймер
1.2. Фронто-темпорална деменция
1.3. Болест с дифузни телца на Lewy
1.4. Болест на Паркинсон и др.
2. Съдови деменции в резултат на мозъчно-съдова болест
3. Инфекции
4. Травми
5. Отравяне
6. Генетични и метаболитни заболявания
7. Туморни процеси
Деменциите се лекуват от лекар сред предварително поставена диагноза. От голямо значение е правилно поставената диагноза, тъй като поведението на лекаря и лечението на различните видове деменции се различават.
Въпреки големият напредък на неврологията в последните години в областта на деменциите все още не е открито дефинитивно лечение на по-голямата част от дегенеративните заболявания, протичащи с дементен синдром.
Ранното откриване на заболяванията и адекватното им лечение води до прекратяване или забавяне на прогреса на заболяването.