Аортна стеноза - симптоми, изследвания и лечение
Симптоми на аортна стеноза
Симптомите се развиват късно в хода на развитието на заболяването. В първите 20 и повече години се наблюдава така наречения „светъл период”, през който липсват каквато и да е симптоматика. Първите оплаквания се появяват изключително рядко пред 40-45 годишна възраст.
Най-характерните симптоми на аортната стеноза са:
- Синкоп при физическо усилие или в покой - припадък, колапс, внезапна временна загуба на съзнанието в резултат на разстройство на кръвообращението на мозъка.
- Стенокардия
- Симптоми на левокамерна сърдечна недостатъчност – задух, лесна умора при физическо натоварване, ортопнея, отоци и пристъпен нощен задух.
Диагноза и изследвания
Диагнозата се поставя въз основа на характерната симптоматика и след извършването на физикални и инструментални изследвания.
При аускултация се чува характерен систоличен шум на изтласкване. Подходящи инструментални изследвания са ЕКГ, ЕхоКГ (ехокардиография), Доплер-ЕхоКГ. В усложнените случаи се препоръчва извършването на инвазивно изследване.
Лечение на аортна стеноза
Лечението бива медикаментозно и оперативно. В зависимост от обстоятелствата и усложненията медикаментозното лечение може да се проведе в следните направления:
- При хора с вродено предразположение се извършва антибиотична терапия на инфекциозен ендокардит.
- При наличието на застойна сърдечна недостатъчност се използват диуретици.
Оперативното лечение (аортно клапно протезиране) е показано при всички с умерена, но симптомна аортна стеноза.