Варицела (лещенка)
Варицела е вирусно заболяване, което се характеризира със специфичен везикулозен обрив по кожата и лигавиците. Причинява се от Варицела зостер вирус (Varicella-zoster virus, VZV), който е от семейството на херпес вирусите. На снимката по-долу е показана единична везикула при болен от варицела.
Сред непрофесионалните среди това заболяване е известно като лещенка. Варицелата не е нито дребна шарка (морбили), нито едра шарка (вариола).
Тя е силно заразно заболяване, което засяга най-често децата между 3 и 9 годишна възраст, но е възможно заболяване при по-малки деца (дори кърмачета), както и при възрастни. Протичането при децата по принцип е по-леко отколкото при възрастните и неведнъж възрастни пациенти, болни от варицела са съжалявали, че твърде късно са прихванали тази “детска” болест.
Предаване
Вирусът на варицелата се предава чрез пряк контакт с носител на инфекцията или по въздуха, когато заразеният кашля или киха. Варицелата (но не и херпес зостер) може да се предаде при пряк контакт с обрив от херпес зостер. Заболяването често протича масово в семейството, училищата и детските градини, с епидемичен характер.
Симптомите се появяват няколко дни, след като болният стане заразен, за това е трудно да се изолира навреме. Многократното излагане на вируса през инкубационния период може да направи по-тежки симптомите. Обикновено едно преболедуване от варицела осигурява доживотен имунитет. Второ боледуване е възможно, но се случва рядко.
Симптоми
Симптомите обикновено не са тежки: леко повишена температура, обща отпадналост и характерен сърбящ обрив. Вирусът, който я причинява може да не се прояви с години и после, в зряла възраст, да се реактивира под формата на херпес зостер (виж ХЕРПЕС ЗОСТЕР).
Повечето деца преболедуват от варицела преди десетгодишна възраст. Заболяването се проявява първо с повишаване на температурата и главоболие, обикновено от седем до девет дни след контакт с вируса. Двадесет и четири до тридесет и шест часа след това се поябяба обривът - кръгли, червени пъпки с изпълнено с течност мехурче в средата. При разкъсване течността от мехурчето се излива и изсъхва в коричка. Обривът продължава на вълни от три дни до една седмица. Мехурчетата и коричките са заразни и сърбят. Разчесването им може да доведе до замърсяване, инфектиране и образуване на белег. След изчезване на коричките болният вече не е заразен. Възрастните прекарват боледуването по-тежко от децата.
Симптомите на варицела обикновено траят около две седмици при иначе здрави деца. Някои хора могат да получат потенциално сериозни усложнения, особено новородените, възрастните и пациентите с отслабена имунна система. Хората с отслабена имунна система, например потисната от лекарства или поради заболяване от рода на СПИН, могат да развият пневмония или енцефалит (мозъчно възпаление). Новородените също могат да получат усложнения, особено ако са заразени преди раждането или скоро след него.